Pravilnik o načinu i uvjetima stjecanja članstva u Savezu scenarista i pisaca izvedbenih djela
Članak 1.
Ovim Pravilnikom utvrđuju se opći uvjeti za prijem u članstvo te način i uvjeti kategorizacije članstva. Svi izrazi koji se koriste u tekstu, a imaju rodno značenje, bez obzira jesu li korišteni u muškom ili ženskom rodu, obuhvaćaju na jednak način i muški i ženski rod.
Članak 2.
Članom SPID-a može postati svaki državljanin Republike Hrvatske i strani državljanin s prebivalištem u Republici Hrvatskoj koji se profesionalno bavi pisanjem za izvedbena djela (film, televizija, kazalište, radio, novi mediji, strip i dr.) odnosno dramaturgijom u području izvedbenih umjetnosti te ako ispunjava uvjete propisane ovim Pravilnikom.
Članak 3.
Za prijem u SPID kandidat mora podnijeti molbu za članstvo u elektroničkom obliku putem Pristupnice za članstvo na internetskoj stranici SPID-a.
Uz molbu Upravnom odboru kandidat mora priložiti:
1. profesionalni životopis s popisom radova
2. presliku svjedodžbe o završenoj srednjoj školi ili diplome/uvjerenja o završenom preddiplomskom ili diplomskom studiju
3. OIB
4. autorske ugovore ili druge relevantne dokaze o profesionalnom angažmanu
(plakat, knjižice, DVD i dr.) na radovima temeljem kojih se traži učlanjenje
5. za državljane Republike Hrvatske presliku domovnice, osobne iskaznice ili putovnice
6. za strane državljane potvrdu o prebivalištu u Republici Hrvatskoj ne stariju od 6 mjeseci.
Kandidat koji ima inozemnu svjedodžbu ili diplomu, istu mora nostrificirati, osim ako dolazi iz država članica EU, EEA i Švicarske.
Članak 4.
Na temelju molbe i podnesenih dokumenata Upravni odbor na redovnom sastanku donosi odluku o prijemu i kategoriji članstva najkasnije dva tjedna od zaprimanja svih dokaza koje je potrebno priložiti uz zahtjev za članstvo.
Upravi odbor ima pravo odbiti zahtjev osobe koja zadovoljava uvjete članstva ukoliko procijeni da njen dosadašnji profesionalni i javni rad nije bio u skladu s profesionalnom etikom te je narušavao ugled struke. Upravni odbor dužan je u tom slučaju pismeno obrazložiti razloge odbijanja.
Članak 5.
Odbijenom kandidatu vraća se sva dokumentacija, a on ima mogućnost ponovno se kandidirati za prijem u članstvo SPID-a kada ispuni uvjete zbog kojih je odbijen.
I. OPĆI UVJETI ZA PRIJEM U ČLANSTVO
Članak 6.
Članstvo u SPID-u može biti redovno (aktivno i pasivno), pridruženo (aktivno i pasivno) i počasno.
Aktivno članstvo je ono članstvo koje unutar kalendarske godine obuhvaća jedno od sljedećeg: dolazak na redovnu Skupštinu, dostavu isprike zbog opravdanog nedolaženja kako je navedeno u članku 14.; dolazak na izbornu Skupštinu, dostavu isprike zbog opravdanog nedolaženja kako je navedeno u članku 14.; sudjelovanje u jednom od programa SPID-a (primjerice, Zora Dirnbach, New Stages, Kritička dramaturgija (radna grupa), Aplauz ne plaća stanarinu, Kriziranje, Scenaristički bazen, Dramaturški laboratorij i drugi SPID programi); ili jednoj od aktivnosti SPID-a (primjerice, radne grupe Neformalnih druženja, sastanci na kojima se predstavlja/zastupa SPID, pisanje dopisa u ime SPID-a); pokretanje vlastitih inicijativa ili predlaganje programa u okviru SPID-a ili sudjelovanje u radu nekog od vijeća kao predstavnik SPID-a.
Svako članstvo koje ne uključuje niti jedno od navedenih smatra se pasivnim članstvom.
Članak 7.
UVJETI ZA REDOVNO ČLANSTVO
Redovnim članom može postati kandidat koji:
A) ima diplomu Odsjeka za dramaturgiju Akademije dramske umjetnosti u Zagrebu ili sličnih umjetničkih visokoškolskih studija u Republici Hrvatskoj i svijetu i najmanje godinu dana profesionalnog bavljenja pisanjem umjetničkih izvedbenih djela odnosno dramaturgijom u području izvedbenih umjetnosti, što potvrđuje materijalnim dokazima;
ili
B) nema navedenu stručnu spremu, ali se aktivno i profesionalno bavi pisanjem umjetničkih izvedbenih djela odnosno dramaturgijom u području izvedbenih umjetnosti najmanje tri godine tijekom kojih je ostvario 2 veća umjetnička rada ili 4 manja umjetnička rada, što potvrđuje materijalnim dokazima (ugovor, knjižice, plakati, DVD i sl.)
Članak 8.
Većim umjetničkim radom smatra se:
– scenarij za dugometražni i srednjometražni film
– scenarij za televizijsku igranu, dokumentarnu ili animiranu seriju (minimalno 4 epizode)
– koncept i pilot-epizoda za sezonu televizijske serije
– dijalog ili scenoslijed za televizijsku novelu (minimalno 30 epizoda u sezoni)
– scenarij za dramsku web-seriju (minimalno 20 epizoda)
– autorski dramski ili izvedebni tekst
– originalna radiodrama (dulja od 45 minuta)
– dramaturgija predstave
– objavljena zbirka dramskih ili izvedbenih tekstova
Manjim umjetničkim radom smatra se:
– scenarij za kratkometražni film
– dijalog ili scenoslijed za televizijsku seriju (minimalno 6 epizoda u sezoni)
– dijalog ili scenoslijed za televizijsku novelu (minimalno 15 epizoda u sezoni)
– dramatizacija ili adaptacija teksta za kazalište
– dramatizacija ili adaptacija teksta za radio
– libreto
– dramaturška asistentura
– javno čitanje dramskog ili izvedbenog teksta
– scenarij za kreativne televizijske formate (kraće igrane, dokumentarne, zabavne formate)
– odobren poticaj Hrvatskog audiovizualnog centra na javnim pozivima za razvoj scenarija i projekta audiovizualnih i televizijskih djela
– relevantne nagrade za neizvedena djela
– sudjelovanje na relevantnim scenarističkim razvojnim programima
– stručni suradnik na scenariju (script doctor, script editor, story editor i sl.)
– autorstvo i uređivanje teoretskih radova iz područja izvedbenog pisanja
– mentoriranje relevantnih edukativnih programa i radionica izvedbenog pisanja
– scenarij za videoigru
– scenarij za strip-album ili grafičku knjigu
Članak 9.
Kandidat može kombinirati 1 veći i 2 manja umjetnička rada kako bi zadovoljio kriterije za prijem u članstvo.
Rad se smatra ostvarenim ukoliko je za njega sklopljen autorski ugovor, ukoliko je javno izveden ili je na neki drugi odgovarajući način uvažen od strane strukovno relevantne pravne osobe.
Zbog raznolikosti medija i formi, Upravni odbor će svakoj prijavi pristupiti individualno te na temelju prakse u suradnji sa svim članovima SPID -a stvarati i unapređivati daljnji standard načina i uvjeta stjecanja članstva.
Članak 10.
UVJETI ZA PRIDRUŽENO ČLANSTVO
Pridruženi članovi SPID-a mogu postati:
A) pisci izvedbenih djela koji još ne ispunjavaju uvjete za redovno članstvo, ali imaju barem jedan profesionalni umjetnički rad u području izvedbenog pisanja odnosno dramaturgije u području izvedbenih umjetnosti, prema smjernicama određenima u Čl. 8.
ili
B) studenti Odsjeka za dramaturgiju Akademije dramske umjetnosti u Zagrebu ili sličnih umjetničkih visokoškolskih studijskih programa u Republici Hrvatskoj i svijetu nakon položene 1. godine studija.
Kandidati molbu za prijem u pridruženo članstvo podnose Upravnom odboru, također u elektroničkom obliku, a prema odredbama Čl. 3.
U trenutku u kojem pridruženi član ostvari uvjete za redovno članstvo, može podnijeti molbu Upravnom odboru i zatražiti prijem u redovno članstvo. Također, ukoliko kandidat koji se prijavljuje za pridruženo članstvo ima uvjete za redovno članstvo, Upravni odbor mora ga obavijestiti o mogućnosti da se prijavi za redovno članstvo.
Članak 11.
POČASNO ČLANSTVO
Počasnim članom SPID -a može postati osoba koja je svojim radom i zalaganjem osobito pridonijela ostvarivanju ciljeva SPID-a i razvoju dramskih, audiovizualnih i drugih oblika izvedbenih umjetnosti.
Počasni članovi mogu biti i državljani drugih zemalja.
Odluku o počasnom članstvu predlaže Upravni odbor, a potvrđuje Skupština.
Članak 12.
PRAVA I OBVEZE ČLANOVA
Svi članovi ravnopravno sudjeluju u radu i aktivnostima SPID -a te uživaju jednaka prava i obaveze, propisane Statutom.
Pridruženi i počasni članovi nemaju pravo birati i biti birani u tijela SPID-a.
Članak 13.
Postupak izdavanja potvrda za ostvarivanje poreznih olakšica putem članstva u Savezu scenarista i pisaca izvedbenih djela reguliran je zasebnim Pravilnikom koji na temelju 22. Zakona o pravima samostalnih umjetnika i poticanju kulturnog i umjetničkog stvaralaštva (Narodne novine, broj 43/96 i 44/96 – ispravak) donosi Upravni odbor.
Članak 14.
Evidenciju nazočnosti na sastancima i sjednicama Skupštine vodi tajnik SPID-a.
Isprika radi opravdanog nedolaženja na sastanak mora biti dostavljena u elektroničkom obliku najkasnije dan ranije od zakazanog termina sastanka.
Opravdanim izostankom smatra se izostanak radi poslovne aktivnosti ili bolesti te drugih opravdanih razloga.
Članak 15.
Prilikom dolaska na izbornu sjednicu Skupštine, članovi su dužni kod preuzimanja glasačkog kartona pokazati člansku iskaznicu ili osobnu iskaznicu i potpisati se na službeni popis članova.
Pisane isprike članova moraju se arhivirati zajedno sa svom ostalom dokumentacijom sa sastanka ili sjednice Skupštine.
Članak 16.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu danom donošenja, a objavit će se na internetskoj stranici Saveza scenarista i pisaca izvedbenih djela.
U Zagrebu, 1. srpnja 2020.